کفپوش راک با 4 دهه فعالیت در زمینه تولید کفی و کفپوش گرانولی در کنار شماست. از اینکه به ما اطمینان کردید سپاسگذاریم.

اطلاعات تماس

021-88329984

ایران، تهران، خیابان مطهری، خیابان سنایی، کوچه 19، پلاک 13، طبقه 5 ، واحد17

ockkafpooshetehran@gmail

ویژگی های اصطبل اسب

ویژگی های اصطبل اسب

اصطبل اسب

انسانها به تنهایی قادر به انجام بسیاری از کارها نیستند و به همین رو با به کارگیری طبیعت ، حیوانات و اختراع ابزارهای جدید ، کارهای روزمره خود را انجام میدهند . ارتباط تنگانگ بین انسان ها و حیوانات از دریرباز وجود داشته است ، انسان برای حمل و نقل ، جابجایی اجسام ،درو کردن محصول ، نقل و انتقالات ، تفریح و بسیاری از کارهای دیگر با حیوانات در ارتباط هستند . امروزه با شهر نشینی افراد نیز بسیاری از انسانها کماکان ارتباط بسیار نزدیکی با حیوانها دارند .

اسب، حیوان نجیب!

اسب‌ها چند میلیون سال پیش وجود داشته‌اند طبق شواهد موجود اسب  ها در ابتدا کوچک و به‌ اندازه یک سگ بودند و در طبیعت درجنگل ها زندگی و در طی مرور زمان به تدریج جسته آنها افزایش و محیط زندگی آنها گسترده تر شد . به تدریج در دشت ها و دامنه نیز شروع به زندگی کردند . اسب ، یکی از آن دسته از حیوانات است که همیشه به نجیب بودن معروف بوده است .

بسیاری از انسانهای عاشق طبیعت و حیوانات هستند و عده بسیاری علاقه زیادی به اسب و اسب سواری دارند و آن را بسیار سرگرم کننده می دانند و افراد دیگری نیز برای تفریح و برای تجربه اسب سواری و عده ای نیز برای سوارکاری حرفه ای ، به دنبال آموزش حرفه ای تا درجات استادی و حتی مسابقات بین المللی هستند. برای تبدیل‌شدن به یک سوارکار ماهر نیاز به تمرین و تلاش است. بسیاری از مردم آن را ادامه می‌دهند، زیرا ارتباط با اسب و افزایش مهارت‌های اسب‌سواری بسیار خوب و لذت‌بخش است.

فواید اسب سواری

اسب سواری علاوه بر سرگرمی دارای فواید بسیار زیادی برای بدن سوارکار دارد و به عنوان ورزش بسیار مفیدی در سطوح بین المللی محسوب می شود . سوارکار باید باید صاف نشسته که این مطلب به تقویت ماهیچه ها کمک بسیار زیادی می کند، اسب سواری باعث افزایش حافظه ، هماهنگی دست و چشم و پاها می شود . اسب سواری سبب سوزاندن کالری می شود ، و به هر میزان که این ورزش در مسافت های بیشتر و با سرعت بالاتری صورت گیرد ، میزان کالریی که سوخته می شود بیشتر می شود . سبب بهبود سیستم قلب و عروق می شود و بهبود کارایی مغز می شود و انعطاف پذیری فرد را بهبود می بخشد . سبب کااهش استرس فرد و بهبود اخلاق فرد می شود . اسب سواری نیز مانند تمام ورزش های دیگر سبب ، افزایش شادی و نشاط و افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود .

اسب و اسب سواری در دوران کودکی برای رشد ذهن و بدن آنها نقش به سزایی دارد و به کودکان اجازه می دهد که با یک حیوان بی آزار و مهربان دوستی استثنایی و خاص را تجربه کند و کودک می تواند عشق ورزی ، مسئولیت پذیری از اسب خود را تجربه کند و یاد بگیرد .

نوشتار مرتبط: ویژگی های کفپوش گرانولی باشگاهی

خطرات سوارکاری

سوارکاری همیشه حس خوبی به تمام افراد میدهد و جزو ورزشهای کاهنده استرس و تنشهای روزانه محسوب می شود . اسب سواری در صورتی خطرناک می شود که فرد نکات ایمنی و تجهیزات ایمنی را رعایت نکند و به زمین بخورد ، که زمین خوردن فرد آسیب جدی به فرد وارد خواهد کرد . در صورت آموزش کامل و دقیق فرد ، می تواند به راحتی اسب سواری مطمئن و مرفهی داشته باشد .

سوارکاری به کودک اجازه می‌دهد، تا با یک حیوان ارتباط نزدیک برقرار کند و یک تجربه استثنایی از زندگی داشته باشد. اسب‌سواری به کودک اجازه می‌دهد که مسئولیت، عشق و مراقبت از یک اسب را یاد بگیرد. علاوه بر این، سوارکاری و مراقبت از اسب می‌تواند به بسیاری از جنبه‌های یادگیری و رشد کودک شما کمک کند. تمام این موارد سبب رشد مهارت های ذهنی ، بدنی و اجتماعی کودک می شود و به رشد کودک کمک بسیار زیادی می کند .

ویژگی های محل نگهداری اسب

هر موجود زنده ای نیاز به سرپناه امن و راحتی دارد تا بتواند زندگی روزمره خود را با آرامش و امنیت سپری کند ، حیوانات نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند . چه اسب دارای سن پایینی باشد و به اصطلاح کره اسب باشد چه اسب بالغ و دارای سن بالایی باشد ، بایستی نیازهای اولیه آن به خوبی انجام پذیرد . نیازهای مراقبتی ، تغذیه صحیح و مناسب ، نگهداری اصولی با استانداردهای بالا جزو اولین موارد برای نگهداری از اسب می باشد .

ویژگی اصطبل

محل زندگی اسب ، را اصطبل می نامند که بایستی دارای نقشه خوب ، تهویه مناسب و حصار کشی مناسب باشد به گونه ای که اسب به راحتی و در کمال راحتی حرکت و آزادانه بچرخد و دارای ایمنی باشد. نگهداری اسب برای مقاصد مختلفی می باشد ، ولی اصطبل مناسب و خوب دارای استاندارد برای تمامی مقاصد یکسان می باشد .

چه هدف نگهداری اسب زنده و اصیل به منظور تکثیر نژاد باشد، چه آماده کردن برای مسابقات اسب دوانی و چه سوارکاری با آن باشد، بایستی حتما محل نگهداری حیوان از استانداردهای کافی برخوردار باشد.

تعداد و ابعاد اصطبل

اصطبل با توجه به تعداد اسب ساخته می شود ، و برای هر کدام از اسب ها اتاقکی ساخته می شود که به نام های آخور ، پاگاه ، آکنده ، شنکله ، باره بند ، ستورخانه ، جای باش ستور نیز نامیده می شود . مساحت هر اصطبل برای اسب باید استاندارد باشد و دارای استحکام مناسبی باشد ، و مساحت هر غرفه با توجه به نوع اسب ، سن اسب متفاوت می باشد . برای مثال برای اسب های سواری در حدود 10 متر مربع می باشد ، و برای اسب باردار در حدود 20 متر مربع می باشد . فضای اصطبل باید کافی بوده تا اسب بتواند به راحتی بخوابد ، گردش کند و در آن احساس امنیت داشته باشد .

نور و گردش هوا

در هر عرفه باید آخور خوبی وجود داشته باشد ،و همیشه تمیز و به دور از آلودگی باشد ، البته تهویه مناسب در هر غرفه بسیار مهم می باشد و هر از گاهی نیز بایستی اسب را به محوطه آموزشی فضای باز ( یا سر بسته ) برده شود تا هوای تازه را استشمام نماید . به دلیل آنکه اسب بیشتر اوقات در اصطبل به سر می برد بایستی حتمن نور طبیعی خورشید به آن بتابند و در معرض تابش نور خورشید باشد ، چرا که عدم قرارگیری در نور آفتاب سبب ایجاد بیماریهایی می شود ، و به دلیل تخلیه زیاد اسب در روز ، چنانچه نور آفتاب نتابد ، درون اصطبل محل بسیار خوبی برای رشد میکروب ها می شود .

دمای داخل اصطبل باید مناسب و ثابت باشد ، و دیوارهای آن باید از جنسی باشد که چنانچه حیوان با آن برخورد کرد سبب ایجاد زخم نشود .

نوشتار مرتبط: کاربرد کفپوش گرانولی در اصطبل اسب

ارتباط چشمی اسب ها

درب ورود و خروج اصطبل باید منساب باشد و ارتفاع هر غرفه باید جوری باشد تا اسب ها یکدیگر را مشاهده و با هم ارتباط چشمی داشته باشند . این برای اسب ها اهمیت دارد و از تنهایی آن ها را دور میکند و احساس امنیت بیشتری به این حیوان می دهد. هر اسب نیز باید برای خود وسایل شخصی مختص به خود را داشته باشد ، مانند شانه برای یال ، فرچه مو ، برس سم ، شامپو و وسایل استحمام و پتو و هر چیز دیگری که یک اسب نیاز دارد .

کفپوش اصطبل اسب

کف آخور می بایست از جنس قابل شستشو و با کیفیت باشد تا هر چند روز یکبار نظافت شود. استفاده از کفپوش گرانولی به دلیل ضد آب بودن گزینه مطلوبی خواهد بود. این کفپوش ها خصوصا در انواع کفپوش پازلی نیازی به چسبانده شدن ندارد و به راحتی برای نظافت های عمیق ماهانه و سالانه قابل جابجا شدن است. حساسیت زا نبوده و رنگ پس نمی دهد.

کفپوش پازلی در اصطبل اسب
کفپوش پازلی در اصطبل اسب

همچنین کف اصطبل بایستی نرم باشد تا به سم حیوان آسیب نزد و احساس آرامش دهد. این مورد در اسب های مسابقه ای برای استراحت قبل از تورنومنت اهمیت دو چندان دارد. کفپوش های تولید شده از لاستیک و گرانول مقاومت خوبی در مقابل وزن و ضربات سم اسب دارد.

نویسنده

کفپوش راک

کفپوش راک، قدیمی ترین تولید کننده انواع کفپوش گرانولی و کفپوش لاستیکی در ایران است. سبد اصلی محصولات این مجموعه شامل طیف وسیعی از انواع پوشش های گرانولی نظیر کفپوش باشگاهی و ورزشی، کفپوش تاتامی، کفپوش پارکی، کفپوش درجاریز می باشد. تمامی تولیدات راک بر حسب نیاز دارای استاندارد ملی ایران هستند. تلفن تماس: 88329984-021

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *