کفپوش راک با 4 دهه فعالیت در زمینه تولید کفی و کفپوش گرانولی در کنار شماست. از اینکه به ما اطمینان کردید سپاسگذاریم.

اطلاعات تماس

021-88329984

ایران، تهران، خیابان مطهری، خیابان سنایی، کوچه 19، پلاک 13، طبقه 5 ، واحد17

ockkafpooshetehran@gmail

علت استفاده از گرانول لاستیک در تولید کفپوش

علت استفاده از گرانول لاستیک در تولید کفپوش

کفپوش های لاستیکی گرانولی یکی از مرسوم ترین کفپوش های ورزشی محسوب می شوند. مدت هاست که این محصول مورد استقبال طیف زیادی از باشگاه داران، شهرداری ها، مدیران مهد کودک و … قرار گرفته است. اما این کفپوش ها چه ویژگی هایی دارند که استفاده از آن این چنین رشد داشته است؟ گرانول لاستیکی چیست و در تولید کفپوش چه تاثیری دارد؟ چرا برای ساخت کفپوش گرانولی از بازیافتی های تایر استفاده می شود؟

مواد تشکیل دهند تایر خودرو

برای تولید لاستیک خودرو بیش از ۲۰۰ ماده اولیه ترکیب می شود که ساختار اصلی آن از مواد طبیعی، معدنی و شیمیایی تشکیل شده است. هرکدام از این افزودنی ها ویژه خاصی به لاستیک می دهد. کائوچو مصنوعی و طبیعی، دوده و سیلیکا از عمده مواد تشکیل دهنده تایر خودرو است.

از مهمترین مواد تشکیل دهنده لاستیک خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کائوچو طبیعی

کائوچو طبیعی یا لاستیک طبیعی از درختی گرمسیری به نام درخت لاستیک به دست می آید. شیره استخراج شده از این گیاه منبع اصلی تولید لاستیک طبیعی است. در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۲۸ میلیون تن لاستیک تولید شده‌ است که تقریباً ۴۷٪ آن طبیعی است. کائوچوی طبیعی دمای داخلی تایر را کاهش می دهد.

نوشتار مرتبط: کفپوش گرانولی چیست

– کائوچو مصنوعی

حدود 60 درصد لاستیک خودرو از لاستیک های مصنوعی به دست می آید.  چون عمده لاستیک تولید شده در جهان لاستیک مصنوعی است، و لاستیک مصنوعی از نفت به دست می‌آید، قیمت لاستیک طبیعی نیز تا حدود زیادی با قیمت جهانی نفت خام تعیین می‌شود.

کائوچو مصنوعی
کائوچو مصنوعی

کائوچو مصنوعی زیر فشار، تغییر شکل می دهد و هنگام برداشتن فشار، به شکل اصلی خود بر می گردند. این خاصیت ارتجاعی برای تولید لاستیک های مصنوعی بسیار ارزشمند است.

– دوده

اضافه کردن دوده باعث می شود فضاهای خالی بین مولکول های کائوچو پر شود. دوده مقاومت سایشی تایر لاستیکی را بیشتر می کند و قابلیت های مکانیکی آن را بهبود می بخشد.

– سیلیکا

سیلیکا یا سیلیسیوم از مواد مهم در تولید لاستیک خودرو است. اضافه نمودن مقداری معین از گوگرد مقاومت بهتری به تایر در برابر پارگی و بریدگی می دهد.

– گوگرد

اضافه کردن گوگرد سبب می شود لاستیک از پلاستیک به حالت الاستیک تبدیل می کند. عملكرد آن در استفاده از محصولات بطور همزمان و در طول دوره تولید همراه است كه باعث بهینه شدن عملكرد حرارتی تایر هنگان ساخت می گردد.

نوشتار مرتبط: ویژگی های کفپوش باشگاهی

– کربن سیاه

اضافه کردن این ماده به ترکیبات لاستیک باعث افزایش مقاومت ده برابری لاستیک در برابر سایش می شود. کربن سیاه حدود 30 درصد از ترکیب لاستیک را تشکیل می دهد و رنگ سیاه تایر به خاطر اضافه نمودن این ماده است. این رنگ برای جلوگیری از سایش و ترک خوردگی لاستیک در برابر اشعه ماوراء بنفش مؤثر است.

تعریف کفپوش گرانولی

علت نامگزاری این محصول از آن حیث است که از خرده لاستیک های بازیافتی تولید می شود. تایرهای خودرو بعد از فرسوده شدن در کارخانه های فراوری، شسته شده و به صورت گرانول های ریز تبدیل می شوند. این گرانول ها هسته اصلی تولید کفپوش گرانولی لاستیکی است.

تولید کفپوش لاستیکی از تایر خودرو

به دلیل ویژگی هایی که ساختار لاستیک خودرو دارد نظیر ضربه گیری، مقاومت به گرما و سرما، مقاومت به لغزش و … سبب شده است از بازیافتی های این محصول کفپوش لاستیکی تولید شود. البته تنها ماده تشکیل دهنده کفپوش گرانولی تایر خودرو نیست، لاستیک های رنگی، صمغ کائوچو، چسب و … از دیگر مواد افزودنی برای تهیه این محصول هستند.

تبدیل لاستیک کهنه به گرانول
تبدیل لاستیک کهنه به گرانول

در ابتدا گرانول هایی تهیه شده روی قالب پهن شده و طبق فرمولاسیون ویژه افزودنی هایی به آن اضافه می شود. دستگاه قالب ریزی با ایجاد حرارت معین و فشار، هر تکه از کفپوش را پخته و تبدیل به یک کفی لاستیکی می کند.

قالب ساخت کفپوش گرانولی
قالب ساخت کفپوش گرانولی

نوشتار مرتبط: نصب کفپوش گرانولی چگونه است

از آنجا که نمی توان از رخ دادن حوادث و آسیب ها برای مردم و ورزشکاران جلوگیری کرد، کفپوش های گرانولی لاستیکی عاملی مهم در کاهش جراحات و صدمات به شمار می رود. این کفپوش ها در رنگ های مختلف، ضخامت های متفاوت و اجرای گوناگون بسته به محل استفاده تولید می شوند. کفپوش باشگاهی ویژه سالن های ورزشی، کفپوش پارکی مناسب فضاهای باز و اطراف تجهیزات ورزشی و نوع کفپوش درجاریز هم به صورت یک تکه در همه مکان ها قابل اجرا می باشد.

نویسنده

کفپوش راک

کفپوش راک، قدیمی ترین تولید کننده انواع کفپوش گرانولی و کفپوش لاستیکی در ایران است. سبد اصلی محصولات این مجموعه شامل طیف وسیعی از انواع پوشش های گرانولی نظیر کفپوش باشگاهی و ورزشی، کفپوش تاتامی، کفپوش پارکی، کفپوش درجاریز می باشد. تمامی تولیدات راک بر حسب نیاز دارای استاندارد ملی ایران هستند. تلفن تماس: 88329984-021